Sakrament Kapłaństwa
Przez święcenia niektórzy chrześcijanie zostają ustanowieni świętymi szafarzami w imię Chrystusa i otrzymują dar Ducha Świętego, aby karmili Kościół słowem i łaską Bożą. Albowiem "Chrystus, którego Ojciec uświęcił i posłał na świat (J 10,36), uczestnikami swego uświęcenia i posłannictwa uczynił, za pośrednictwem swoich Apostołów, ich następców, to znaczy biskupów; oni zaś w sposób prawomocny przekazali zadania swego urzędu w różnym stopniu różnym jednostkom w Kościele. Tak oto urząd kościelny, przez Boga ustanowiony, sprawowany jest w różnych stopniach święceń przez tych, którzy od starożytności już noszą nazwę biskupów, prezbiterów i diakonów". Biskupi, "naznaczeni pełnią sakramentu święceń", przez Ducha Świętego, który został im dany w święceniach, "stali się prawdziwymi i autentycznymi nauczycielami wiary, kapłanami i pasterzami", i jako tacy , uobecniając sobą Chrystusa (in persona Christi), stoją na czele Pańskiej owczarni. "Prezbiterzy, choć nie posiadają pełni kapłaństwa i w wykonywaniu swej władzy zależni są od biskupów, związani są jednak z nimi godnością kapłańską i na mocy sakramentu święceń, na podobieństwo Chrystusa, najwyższego i wiekuistego Kapłana (Hbr 5, 1-10; 7,24; 9,11-28), wyświęcani są, aby głosić Ewangelię, być pasterzami wiernych i sprawować kult Boży jako prawdziwi kapłani Nowego Testamentu". Diakonom "nakłada się ręce nie dla kapłaństwa, lecz dla posługi. Umocnieni bowiem łaską sakramentalną, w posłudze liturgii, słowa i miłości służą Ludowi Bożemu w łączności z biskupem i jego prezbiterium".
(Zob. PONTYFIKAŁ nr 1-5)
Warunki przyjęcia do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie:
- Rozmowa z Ks. Rektorem lub innym moderatorem
- Rozmowa z Ojcem Duchownym
- Rozmowa z psychologiem
Wymagane dokumenty:
- Własnoręcznie napisane podanie do Jego Ekscelencji Księdza Arcybiskupa Wojciecha Polaka, Metropolity Gnieźnieńskiego, Prymasa Polski, z prośbą o przyjęcie do PWSD w Gnieźnie.
- Świadectwo chrztu i bierzmowania
- Życiorys napisany własnoręcznie
- Kopia świadectwa dojrzałości
- Świadectwo moralności wystawione przez Księdza Proboszcza oraz Katechetę
- 2 fotografie legitymacyjne
- Kwestionariusz personalny odebrany w Sekretariacie Seminarium
O przyjęciu do Seminarium Duchownego kandydat zostaje poinformowany drogą listowną przez Księdza Rektora. Wydział Teologiczny osobnym listem informuje daną osobę o przyjęciu do grona studentów Wydziału Teologicznego.
Ze względu na czas potrzebny na przeprowadzenie rozmów i wstępne rozeznanie powołania kandydatów prosimy o wcześniejsze zgłaszanie się osób pragnących wstąpić do Seminarium.
Prymasowskie Wyższe Seminarium Duchowne w Gnieźnie zaprasza wszystkich, którzy odczytują w swoim sercu głos powołania do Chrystusowego kapłaństwa.
Nabór do Seminarium dokonuje się dwutorowo, zarówno w odniesieniu do samego Seminarium Duchownego, jak i Wydziału Teologii UAM w Poznaniu, w ramach którego realizowane są studia filozoficzno-teologiczne.
Seminarium zaprasza kandydatów do swojej siedziby w Gnieźnie. Osoby gotowe wstąpić do Seminarium zachęca się, by zgłaszały się odpowiednio wcześnie, nawet przed formalnym otrzymaniem świadectwa dojrzałości.
Rejestracja na Wydziale Teologii UAM dokonuje się drogą elektroniczną na stronie internetowej UAM:
Na stronie internetowej podane są informacje na temat wymaganych dokumentów, sposobu rejestracji, czasu egzaminu oraz zakresy tematów do przygotowania na rozmowę egzaminacyjną.
Wszystkie potrzebne informacje można otrzymać również u Księży Proboszczowów lub w sekretariacie Seminarium.
za: http://www.pwsd.archidiecezja.pl/