Wspólnoty

  • Służba liturgiczna

       „Chrystus jest obecny zawsze w swoim Kościele, zwłaszcza w czynnościach liturgicznych. Jest obecny w ofierze Mszy świętej tak w osobie celebrującego, gdyż «Ten sam, który kiedyś ofiarował siebie na krzyżu, obecnie ofiaruje się przez posługę kapłanów», jak zwłaszcza pod postaciami eucharystycznymi. Jest obecny swoją mocą w sakramentach, tak że gdy ktoś chrzci, sam Chrystus chrzci. Jest obecny w swoim słowie, bo gdy w Kościele czyta się Pismo święte, On sam przemawia. Jest obecny, gdy Kościół modli się i śpiewa psalmy, gdyż On sam obiecał: «Gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich» (Mt 18,20)” (Sacrosanctum Concilium 7)

    Lektorzy i ministranci naszej parafii służą Jezusowi obecnemu w swoim Kościele przez różne posługi spełniane w czasie świętej liturgii.

  • Caritas

       Posługa miłości stanowi obok oddawania w liturgii czci Bogu oraz głoszenia Słowa Bożego jedną z najważniejszych misji Kościoła. Kościół zawsze otaczał swoją troską wszystkich ludzi ubogich materialnie i duchowo. Nie inaczej jest i dzisiaj, dlatego w wielu parafiach (także w naszej) utworzono Parafialne Koła Caritas, które ułatwiają dotarcie z pomocą do potrzebujących. W naszej parafii działalność Caritas jest bardzo szeroka, dlatego trudno wymienić wszystki inicjatywy. Jednak warto wyszczególnić choćby najważniejsze z nich:

    • paczki świąteczne dla dzieci z ubogich rodzin,
    • wydawanie żywności,
    • wydawanie odzieży

    Wszystkim, którzy angażują się bezpośrednio poprzez konkretne działania oraz pośrednio poprzez składane ofiary lub dary niech Bóg wynagradza.

  • Żywy różaniec

       Jest to wspólnota ludzi, którzy poprzez modlitwę różańcową, ofiarę duchową i materialną wspierają misję Kościoła. Jest to wspólnota, której początek dała Paulina Jaricot, dziewiętnastowieczna francuska Sługa Boża. Zasadniczymi obowiązkami członków Żywego różańca są:

    • odmawianie codziennie jednej dziesiątki różańca,
    • udział w miesięcznej zmianie tajemnic różańca,
    • częste przystępowanie do Sakramentów,
    • rozszerzanie czci Maryi przez przykład własnego życia.
  • Akcja Katolicka

  • SWPK

       W archidiecezji gnieźnieńskiej powstało 8 grudnia 1993 roku. Założycielem i prezesem był śp. ks. kan. dr Jan Tadych. Także w naszej parafii włączyło się w to dzieło wiele osób, które modlą się indywidualnie i wspólnie w intencji powołań, pomagają potrzebującym alumnom oraz tworzą klimat sprzyjający powołaniom.

    Wstępując do Stowarzyszenia jego członkowie przyjmują na siebie obowiązek:

    • przykładnego życia chrześcijańskiego,
    • modlitwy w intencji powołań (przynajmniej raz w tygodniu),
    • pełnienia uczynków miłosierdzia w intencji dobrej formacji kandydatów do kapłaństwa,
    • przestrzegania statutu Stowarzyszenia,
    • uczestniczenia w miarę możliwości w pracach Stowarzyszenia,
    • dobrowolnej składki członkowskiej.

       W intencji żyjących i zmarłych członków Stowarzyszenia w każdy czwartek o godz. 18.00 jest sprawowana Msza Święta w Bazylice Prymasowskiej w Gnieźnie, w której uczestniczą profesorowie i alumni Prymasowskiego Seminarium.

     

        Stowarzyszenie Wspierania Powołań Kapłańskich, koło w Zagórowie powstało w kwietniu 2012r. Do naszej Parafii przyjechał ks. Robert Nurski, który jest Prezesem Stowarzyszenia na terenie Archidiecezji Gnieźnieńskiej i przybliżył nam cel i zadania Stowarzyszenia. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak bardzo potrzebna jest – zwłaszcza w tym czasie – wytrwała i ufna modlitwa o świętość kapłanów za powołanych do kapłaństwa i życia konsekrowanego oraz o nowe, liczne i święte powołania. W Seminariach kształci się mało kandydatów. Dla nasz wszystkich jest to ZNAK, że zadania i cele naszego Stowarzyszenia stają się jeszcze bardziej aktualne w obecnej dobie.

       Nasz wielki Papież powiedział: „Istnieje dziś szczególna konieczność, aby rozpowszechniało się i utrwalało przekonanie, że troska o powołania jest łaską i odpowiedzialnością powierzoną wszystkim bez wyjątku członkom Kościoła”. Dlatego też zachęcamy wszystkich Parafian, aby włączyli się w to dzieło, które podejmujemy. Razem wypraszajmy dla Kościoła i naszych trudnych czasów, kapłanów świętych , kapłanów życzliwych, kapłanów, którzy poprowadzą nas do Boga.

    My podjęliśmy ten apel

       Podstawowym zadaniem członków Stowarzyszenia jest modlitwa indywidualna i wspólnotowa w intencji powołań oraz pomoc potrzebującym alumnom. Naszym opiekunem jest ks. Proboszcz Adam Czechorowski. Koło zagórowskie liczy 14 osób i jest otwarte na nowych członków. Członkowie Stowarzyszenia tworzą środowiska sprzyjające powołaniom. Stowarzyszenie odmawia różaniec w każdy pierwszy czwartek o godz. 17:30 w kościele parafialnym. Co rocznie dla członków Stowarzyszenia organizowana jest pielgrzymka do Lichenia, gdzie uczestniczymy w Dniu Skupienia.

    Prezes Stowarzyszenia

    Małgorzata Rybicka

  • Grupa Zielono-Żółta

  • Odnowa w Duchu Świętym "Nazaret"

       Odnowa w Duchu Świętym w Kościele katolickim, zwana także Katolicką Odnową Charyzmatyczną, nie jest jednolitym ruchem o zasięgu światowym. W odróżnieniu od większości ruchów nie ma jednego założyciela, lub grupy założycieli, nie ma też listy członków. Ruch charyzmatyczny opiera się na założeniu, że chrześcijanie – podobnie jak w Kościele pierwotnym – są obdarowywani charyzmatami, którymi służą ku zbudowaniu wspólnoty Kościoła. Odnowa w Duchu Świętym gromadzi wielu ludzi świeckich w różnym wieku i z różnych środowisk, odnajdujących dzięki niej swoje miejsce w Kościele i świecie. Osoby te tworzą grupy modlitewne, liczące od kilku do kilkuset członków. Łączy ich chrzest w Duchu Świętym,  zwany także „wylaniem Ducha Świętego” lub „modlitwą odnowienia darów Ducha Świętego”, który nawiązuje do biblijnej i historycznej Pięćdziesiątnicy. W tym dniu apostołowie otrzymali Ducha Świętego (zostali ochrzczeni w Duchu Świętym), czemu towarzyszyło mówienie językami i przepowiadanie Jezusa z mocą (nawróciło się ok. 3 tys. ludzi). Jest to wydarzenie pozasakramentalne, lecz wypływające z sakramentu chrztu oraz bierzmowania. Polega na ożywieniu darów złożonych przez Boga w człowieku w czasie udzielania sakramentów. Wiąże się ze szczególną interwencją Ducha Świętego w życie człowieka. Dzięki niej człowiek nawiązuje osobową więź z Bogiem, pogłębia się jego świat modlitwy, życie staje się pełne pokoju i radości związanych z bliskim przeżywaniem obecności Boga, pojawia się pragnienie opowiadania innym o swoim przeżywaniu wiary.

       Więcej o Odnowie w Duchu Świętym można przeczytać na stronie http://www.odnowa.org/

       Zagórowska Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym „Nazaret” jest owocem Seminarium Odnowy, które odbywało się wiosną 2013 roku przy parafii św. Leonarda w Słupcy. Po jego zakończeniu uczestnicy pochodzący z naszej parafii spotkali się 22 maja 2013 roku z księdzem Marcinem Modrzyńskim, diecezjalnym koordynatorem Odnowy w Duchu Świętym oraz księdzem Tomaszem Rogalińskim, ówczesnym wikariuszem w naszej parafii. Na tym spotkaniu została zawiązana wspólnota, która od tego momentu spotykała się z księdzem Tomkiem raz w tygodniu na wspólnej modlitwie i dzieleniu Słowem Bożym.

       Od 1 lipca 2015 roku opiekunem wspólnoty jest ksiądz Bogusław Krzemiński, z którym 24 września 2015 wspólnota rozeznała dla siebie nazwę NAZARET.  4 lutego 2016 r. po długim rozeznawaniu i modlitwie o światło Ducha Świętego przed Najświętszym Sakramentem wybrano animatorów grupek dzielenia: Ewę Nowakowską, Teresę Nowak oraz Małgorzatę Olejniczak, która jednocześnie podjęła posługę lidera wspólnoty. Liczba uczestników spotkań jest różna-od kilku do kilkunastu.

       Spotkania są otwarte, może w nich uczestniczyć każdy, kto chce pogłębić swoje życie duchowe czy też, kto potrzebuje duchowego i modlitewnego wsparcia. Kwestia wieku, wykształcenie czy przynależności do innej parafii nie mają tu znaczenia – liczy się odczuwana potrzeba, pragnienie autentycznego życia w obecności Boga i z Bogiem, pogłębienie osobistej więzi z Jezusem Chrystusem.

       Na naszych spotkaniach fundamentem jest modlitwa uwielbienia Boga(także śpiewem), modlitwa dziękczynienia i prośby,  a także czytanie i rozważanie fragmentów Pisma Świętego i osobista odpowiedź każdego z nas na to Słowo. W każdy czwartek uczestniczymy we mszy św. o godz. 18:00 po której spotykamy się w salce nad marketem. Wyjątkiem jest pierwszy czwartek miesiąca, kiedy po mszy zostajemy w kościele i adorujemy Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Poza tym animatorzy spotykają się ze swoimi grupkami dzielenia aby pochylić się nad Słowem Bożym i dzielić się Jego doświadczeniem w swoim życiu codziennym.

    Zapraszamy serdecznie na nasze spotkania wszystkich parafian i nie tylko. Zapraszamy tych, którzy chcą wzrastać w Chrystusie, którzy czują głód modlitwy, ale też tych którzy są daleko od Niego, którzy są na rozdrożu czy życiowym zakręcie, którzy stracili nadzieję na lepsze jutro.  Jezus Cie kocha i chce się z Tobą spotkać… Przyjdź   

    Zapraszamy

  • Krąg biblijny

       W piątek 24 września. zapraszamy na spotkanie kręgu biblijnego po Mszy świętej wieczornej na plebanię. Tematem kolejnych spotkań będą poszczególne rozdziały Listu św. Pawła do Efezjan. Będzie to kontynuacja Szkoły Słowa Bożego zaprowadzonej w naszej parafii kilka lat temu. Spotkania będą się odbywały w każdy ostatni piątek miesiąca.

  • Wspólnota św. Michała Archanioła

Script logo
Do góry