Sakrament Małżeństwa
„Małżeńskie przymierze, przez które mężczyzna i kobieta tworzą ze sobą wspólnotę całego życia1, czerpie siłę i moc z aktu stworzenia, lecz zostało dla ochrzczonych podniesione do wyższej godności przez zaliczenie do sakramentów Nowego Przymierza. Małżeństwo powstaje przez zawarcie umowy małżeńskiej, czyli przez nieodwołalną zgodę obojga małżonków, w której oddają się oni sobie i wzajemnie przyjmują. Całkowitej wierności małżonków, a także nierozerwalnej jedności węzła małżeńskiego wymagają zarówno szczególna wspólnota mężczyzny i kobiety, jak i dobro dzieci. Instytucja małżeństwa i miłość małżeńska z samej swojej natury nastawione są na zrodzenie i wychowanie potomstwa i znajdują w tym jakby swoje uwieńczenie. Dzieci są najcenniejszym darem małżeństwa i przysparzają najwięcej dobra samym rodzicom. Ścisła wspólnota życia i miłości, przez którą małżonkowie "już nie są dwoje, lecz jedno ciało", została ustanowiona przez Boga Stwórcę, unormowana własnymi prawami i otrzymała tak wielkie błogosławieństwo, że nie zniweczył go grzech pierworodny. Dlatego ten święty związek nie jest uzależniony od ludzkiego sądu, lecz od Twórcy małżeństwa, który obdarzył je szczególnymi dobrami i celami. Chrystus Pan odnawiając stworzenie i czyniąc wszystko nowe, przywrócił małżeństwu pierwotną formę i świętość, tak aby tego, co Bóg złączył, człowiek nie rozdzielał. Aby jaśniej wyrazić i łatwiejszą uczynić nierozerwalność umowy małżeńskiej, Chrystus Pan podniósł ją do godności sakramentu na wzór Jego zaślubin z Kościołem. Dzięki sakramentowi małżeństwa małżonkowie chrześcijańscy wyrażają tajemnicę jedności i płodnej miłości Chrystusa i Kościoła i w niej uczestniczą; dlatego wspomagają się wzajemnie w dążeniu do świętości we współżyciu małżeńskim, w przyjęciu i wychowaniu potomstwa, a w ludzie Bożym mają własne miejsce i specjalny dar.”
(Zob. RYTUAŁ SAKRAMENT MAŁŻEŃSTWA nr 1-8)
Przygotowanie do sakramentu małżeństwa
Narzeczeni powinni minimum na 3 miesiące przed zawarciem sakramentu małżeństwa zgłosić się w biurze parafialnym w celu ustalenia dnia i godziny uroczystości zaślubin!
Małżeństwo – potrzebne dokumenty
• metryki chrztu „do ślubu” (z datą do 6 miesięcy wstecz) z poświadczeniem o sakramencie bierzmowania
• dowody osobiste narzeczonych i dane personalne świadków
• ostatnie świadectwo katechizacji (do wglądu)
• zaświadczenie o uczestnictwie w katechezie przedmałżeńskiej
• zaświadczenie z Urzędy Stanu Cywilnego (niezbędne, gdy narzeczeni chcą, aby ślub kościelny pociągał za sobą również skutki cywilno-prawne – tzw. ślub konkordatowy; pobrać nie wcześniej niż 3 miesiące przed ślubem) lub akt ślubu cywilnego, jeśli wcześniej zawarto związek cywilny
Spotkania
• Spisanie protokołu na 3 miesiące przed datą ślubu
• Spotkanie duszpasterskie z kapłanem (w połowie czasu między protokołem a ślubem)
• Spotkanie z kapłanem omawiające ceremonię związaną z udzielaniem sakramentu (w tygodniu przed ślubem)
• Trzy spotkania w poradnictwie rodzinnym
• Dwie spowiedzi przedślubne (I – po spisaniu protokołu, II – przed ślubem)
Formalności
• Zapowiedzi – wygłoszone i potwierdzone dostarczyć jako załącznik do protokołu
• Świadkowie: osoby dorosłe (najlepiej już po sakramencie małżeństwa), uporządkowany stosunek do zasad moralności chrześcijańskiej.
Fotografowanie w czasie liturgii:
Fotograf i operator kamery video musi posiadać zaświadczenie o ukończonym kursie organizowanym w diecezji. Kto pragnie filmować i fotografować czynności liturgiczne winien je znać, winien wiedzieć, co się w danym momencie dzieje, winien mieć właściwe rozumienie liturgii i jej miejsca w życiu Kościoła. Trzeba uwrażliwić na fakt, że tego, co w liturgii najważniejsze – udzielania łaski, sprawowania misterium nie da się sfotografować ani sfilmować. Fotografujemy to, co towarzyszy udzielaniu łaski przez Pana Boga; sama łaska jest niewidzialna, samo misterium spotkania z Bogiem jest dla aparatu fotograficznego i kamery nieuchwytne. Trzeba mieć wrażliwość na poszanowanie świętości kościoła i innych miejsc kultu.