Standardy Ochrony Małoletnich
Słowo Księdza Arcybiskupa Wojciecha Polaka
W czwartek zaczną obowiązywać standardy ochrony małoletnich przed przemocą. Ks. Prymas wystosował list pasterski w tej sprawie – w całości można go przeczytać na naszej stronie parafialnej. Wprowadzamy te standardy także w naszej parafii. Kilka osób w naszej parafii wraz z ks. Proboszczem zostało przeszkolonych, aby przeciwdziałać przemocy. Niestety, przypadków wszelkiego rodzaju przemocy dorosłych wobec dzieci i młodzieży jest wiele. Wiele jest również przypadków przemocy między rówieśnikami wśród uczniów. Niestety także brakuje reakcji, gdyż albo nie chcemy, albo nie umiemy reagować na przemoc. Mamy nadzieję, że nowe przepisy pomogą zapobiegać przemocy i ratować każdego, kto już padł jej ofiarą.
Słowo Księdza Arcybiskupa Wojciecha Polaka, Prymasa Polski, dotyczące wdrażania standardów ochrony małoletnich w archidiecezji gnieźnieńskiej
Drodzy Diecezjanie!
W lipcu 2023 roku została przyjęta nowelizacja kodeksu rodzinnego i opie-kuńczego oraz innych ustaw dotyczących ochrony dzieci, czyli tzw. „Ustawa Ka-milka”. Rezultatem „Ustawy Kamilka” jest m.in. Krajowy Plan Przeciwdziałania Przestępstwom Przeciwko Wolności Seksualnej i Obyczajności na Szkodę Małolet-nich oraz wynikające z niego różnorodne działania, które w sposób usystematyzo-wany i wielowymiarowy mają troszczyć się o dobro i bezpieczeństwo dzieci. Jed-nym z nich jest obowiązek wprowadzania standardów ochrony dla wszystkich pla-cówek, niezależnie od ich rodzaju, gdzie przebywają lub mogą przebywać dzieci. Dotyczy to podmiotów prowadzących działalność oświatową, opiekuńczą, wycho-wawczą, religijną, artystyczną, medyczną, sportową, hotelarską, itp. Standardy te to zbiór zasad, które stawiają ochronę dziecka w centrum działań i wartości każdej instytucji, a tym samym pomagają tworzyć bezpieczne, wolne od przemocy i przy-jazne dzieciom środowisko.
Kościół przyjął te ustawę z dużą otwartością i wdzięcznością. Określa ona bowiem temat ochrony dzieci całościowo i szeroko, jako program ogólnospołeczny, który dotyczy wszystkich przestrzeni przebywania dzieci i wszystkich osób, które z nimi pracują. Wspomniana troska jest zgodna z duchem Ewangelii, w której Jezus wielokrotnie mówił, że dobro tych najmniejszych i bezbronnych musi być uznane za pierwsze.
Jako wspólnota Kościoła, w którym gromadzą się dzieci, pragniemy podjąć to wyzwanie i wdrożyć w naszych parafiach obowiązujące prawem normy. Pragnę też zaznaczyć, iż wprowadzane standardy respektują zarówno wymogi prawa pol-skiego, jak i najnowsze wskazania wynikające z prawa kościelnego.
W każdej parafii archidiecezji gnieźnieńskiej są już przyjęte i stopniowo wdrażane standardy ochrony, które określają sposób rozumienia i planowania pracy duszpasterskiej, dobór i szkolenie pracowników, jasno określone kodeksy właści-wych zachowań, procedury podejmowania interwencji, osoby odpowiedzialne za funkcjonowanie standardów, troskę o osoby skrzywdzone oraz wszystkie inne wy-magane procedury.
Osobą odpowiedzialną za wprowadzenie standardów w parafii będzie zwy-czajowo Ksiądz Proboszcz, ale może on też zaprosić do tej posługi inne kompetent-ne osoby. W parafiach będzie również funkcjonować tzw. „osoba zaufania”, czyli osoba odpowiednio przygotowana i empatyczna, do której będzie można się zwró-cić z prośbą o pomoc, wsparcie lub radę w trudnej czy zagrażającej dobru dziecka sytuacji.
Podjęliśmy już w tej materii serię szkoleń, w których uczestniczyli zarówno księża, jak i osoby świeckie posługujące w naszych parafiach. Większość z nich jest już przeszkolona. Planowane są też działania edukacyjne i prewencyjne wewnątrz naszych wspólnot, by wiedza dotycząca ochrony dzieci była powszechnie znana i praktykowana. W tym miejscu pragnę serdecznie podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie niezbędnych szkoleń dla osób pracujących z małoletnimi w naszych parafiach, a szczególnie mojemu Delegatowi ds. ochrony dzieci i młodzieży, który czuwa nad całością programu szkoleń.
Wspominane standardy zostaną podane do publicznej wiadomości w każdej parafii archidiecezji gnieźnieńskiej, zarówno w wersji ukazującej ich całość, jak i w wersji uproszczonej, dostosowanej do wieku dzieci i młodzieży. Zachęcam wszyst-kich do zapoznania się z nimi, aby w ten sposób pogłębiać naszą wspólnotową świadomość na temat ochrony małoletnich, co będzie pomocne w budowaniu świata bezpiecznego dla dzieci.
Informując o wdrażani standardów ochrony pragnę też przypomnieć, iż w naszej archidiecezji już od dwóch lat funkcjonuje diecezjalny punkt konsultacyjny dla osób zranionych w Kościele. Osoby te mogą znaleźć tam wsparcie i fachową pomoc w przypadku wystąpienia trudności. Potrzebne informacje znajdują się na ulotce umieszczonej na parafialnej tablicy ogłoszeń.
Drodzy Bracia i Siostry, bardzo zależy mi na tym, aby wprowadzanie stan-dardów ochrony małoletnich w naszych parafiach stanowiło nie tylko realizację ob-owiązku prawnego, ale aby było również pozytywnym i jasnym komunikatem, że w codziennej posłudze duszpasterskiej Kościoła realizowane są ewangeliczne warto-ści. W praktyce oznaczają one pełną wrażliwości służbę i troskę o dobro każdego człowieka, a zwłaszcza dzieci i osób bezbronnych.
Zapraszam zatem wszystkich diecezjan do włączania się w to dzieło, do współpracy i współodpowiedzialności, abyśmy w ten sposób mogli razem urzeczy-wistniać Królestwo Boże pośród nas.
† Wojciech Polak
Arcybiskup Metropolita Gnieźnieński
Prymas Polski